آسیب پذیری ZipperDown در تجهیزات iOS

آسیب پذیری ZipperDown حدود ۱۰% از نرم افزار iOS تحت تأثیر قرار داده است.

به نقل از سکوریتی افرز (securityaffairs)؛ یک کارشناس سایبری در چین که در زمینه شکستن قفل تجهیزات اپل (jailbreakers) تسلط داشته، اخیراً از کشف نقص امنیتی ای خبر داده که و آن را «ZipperDown» نامیده است.

آسیب پذیری ZipperDown در تجهیزات iOS

این آسیب پذیری به تازگی کشف شده است و می تواند هزاران نفر از کاربران برنامه های iOS و شاید هم کاربران اندروید را تحت الشعاع قرار دهد.

این کارشناس آسیب پذیری یاد شده را حاصل خطا در برنامه نویسی دانسته است.

آزمایشگاه «Pangu»، متشکل از تیمی که بیشتر برای تولید ابزارهای «Jailbreak» آیفون شهرت دارد، در رابطه با وجود آسیب‌پذیری با کد نام «ZipperDown» در اپلیکیشن های iOS هشدار داده و گفته است که میلیون ها دستگاه آیفون در مقابل آن آسیب پذیر هستند.

«ZipperDown» نام این آسیب پذیری است و احتمالاً نزدیک به ۱۰ درصد از اپلیکیشن های iOS آماده برای دانلود به آن آلوده هستند. «Pangu» در رابطه با این مسئله اعلام کرده است که این آسیب پذیری اجازه ی بازنویسی اطلاعات و یا اجرای کد در اپلیکیشن های آلوده را می دهد.

در حالی که مهاجمان می توانستند با استفاده از این رخنه، گام بزرگی برای حمله به دستگاه های آیفون بردارند، اما «Pangu» اعلام کرده که اپل با یک سری پیاده سازی، اثرات این مسئله را محدود کرده است. همچنین این کمپانی اعلام کرده است که باگ نرم افزاری مشابهی هم در سیستم عامل اندروید وجود دارد که اطلاعات در این زمینه را در زمان دیگری به اشتراک خواهند گذاشت.

بر اساس بررسی که آزمایشگاه «Pangu» روی ۱۶۸۹۵۱ اپلیکیشن iOS انجام داده است، آن ها اعلام کرده اند که احتمال وجود این آسیب پذیری در ۱۵۹۷۸ مورد از این اپلیکیشن ها وجود دارد که برای تایید آن باید به صورت دستی بازرسی مورد به مورد روی آن ها صورت بپذیرید. آن ها توضیح داده اند که توسعه دهندگانی که اپلیکیشن آن ها آلوده است می توانند به طور مستقیم با تیم آن ها ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بیشتر در این زمینه را دریافت کنند. همچنین آن ها بیان کرده اند که تعدادی از اپلیکیشن های معروف همانند «Weibo» هم به این آسیب پذیری آلوده شده اند.

راه هایی که این باگ می تواند از طریق آن ها سودجویی کند، بسته به اپلیکیشن آلوده می تواند متفاوت باشد ولی تحقیقات این تیم نشان داده است که دو مدل «Traffic Hijacking» شنود ترافیک کاربر و حتی هدایت آن به مقصد دلخواه و «Spoofing» جعل هویت به منظور اهداف غیرقانونی می تواند در این حملات مورد استفاده قرار بگیرد.

تیم «Pangu» به این نکته اشاره دارد که در میان گزینه های بالقوه ای که ما آن ها را شناسایی کرده ایم، ما به صورت دستی آلوده بودن اپلیکیشن های محبوبی از قبیل « Weibo، MOMO، NetEase Music، QQ Music و Kwai» را تأیید کرده ایم. این اپلیکیشن ها بالغ بر ۱۰۰ میلیون نفر کاربر دارند. ما برای جلوگیری از درز جزییات خطای برنامه نویسی، نام این آسیب پذیری را «ZipperDown» گذاشتیم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *