جاسوس افزار جديد در پيام رسان واتس اپ کشف شد

جاسوس افزار جديد در پيام رسان واتس اپ کشف شد

کارشناسان امنيت اطلاعات موفق به کشف و شناسايي جاسوس افزار اندرويدي جديدي شدند که پيام ها و اطلاعات برنامه واتس اپ (WhatsApp) را به سرقت مي برد.

جاسوس افزار جديد در پيام رسان واتس اپ کشف شد

واتس‌اَپ (WhatsApp) يک برنامه پيام ‌رساني فوري براي تلفن‌ هاي هوشمند است که بر اساس آخرين آمار حدود يک ميليارد کاربر در دنيا دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از مرکز ‘آپا’ (آگاهي رساني، پشتيباني و امداد رايانه اي) دانشگاه صنعتي اصفهان، اين بدافزار جديد که کاربران واتس‌اپ را آلوده کرده است، پيام ‌هاي کاربران را به همراه ديگر اطلاعات حساس آن‌ مانند تاريخچه مرورگر و عکس‌ها، به سرقت مي‌ برد.

اين بدافزار بيشتر براي جاسوسي هدفمند بر روي کاربران اندرويد توسعه يافته و مشخص نيست که تحت نظارت چه مهاجم‌ هايي، تلفن ‌هاي همراه به آن آلوده مي‌ شوند.

طراحان اين بدافزار از روش هايي براي جلوگيري از آشکار شدن هويت خود و دور زدن نرم‌ افزارهاي امنيتي استفاده مي‌کنند.

اين بدافزار در ابتدا پيام `Service started` را بر روي صفحه نمايش مي‌ دهد و با همين نشانه مي‌توان فهميد که هنوز در حال انتشار است.

اين بدافزار براي انجام فعاليت‌ هاي مخرب با ارسال پيام‌ هايي به قربانيان، توابع مختلفي را فراخواني مي‌کند، زماني که قربانيان، پيامي حاوي `WhatsApp` دريافت مي‌کنند، بدافزار، تابع آپلود واتس اپ (uploadWhatsApp) را فراخوان مي‌ کند که اين تابع براي سرقت پايگاه داده واتس‌ آپ مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

کارشناسان امنيت اطلاعات توصيه مي‌کنند در بارگيري (دانلود) و استفاده از برنامه هاي کاربردي دقت کرده و برنامه‌ هاي مورد نياز را فقط از وب‌ سايت ‌هاي رسمي دريافت کنيد.

مرکز آپا دانشگاه صنعتي اصفهان به عنوان يک مرکز امداد امنيت رايانه‌اي، فعاليت خود را در زمينه ارائه سرويس مديريت حوادث امنيتي و آسيب‌ پذيري ‌هاي شبکه، از سال ۱۳۸۶ در اين دانشگاه آغاز کرده است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *