مسدود شدن رسانه های اجتماعی در ترکیه

مسدود شدن رسانه های اجتماعی در ترکیه

به دنبال حملات ترکیه به شمال سوریه، دولت این کشور دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را در مناطق مرزی جنوبی خود مسدود کرد.

مسدود شدن رسانه های اجتماعی در ترکیه

ترکیه در هفته‌ی گذشته و پس از اعلام دونالد ترامپ، مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، حملات خود به شمال این کشور را آغاز کرده است.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده ترکیه در هفته‌ی گذشته دسترسی به فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و واتس‌اپ را حداقل در ۳ شهر جنوبی خود به مدت ۴۸ ساعت مسدود کرد.

در گزارش مذکور آمده است، شهروندان ترکی ساکن در مناطق مرزی به منظور دستیابی به اخبار بدون سانسور و اشتراک‌گذاری آن‌ها به شبکه‌های اجتماعی یاد شده وابسته هستند.

سازمان نت بلاک (NetBlocks)، شرح داد، ترک تلکام (Türk Telekom)، شرکت دولتی مخابرات ترکیه و یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی این کشور، از روز چهارشنبه ۱۷ مهر، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد را در شهرهای غازی عینتاب، شانلی اورفه و ختای مسدود کرده است.

دسترسی مجدد به بسترهای مسدود شده از روز جمعه امکان‌پذیر شد.

الپ تاکر (Alp Toker)، مدیر نت بلاک، اشاره کرد مدت زمان مسدود شدن دسترسی‌ها قابل توجه است؛ زیرا این اتفاق آخرین بار سال ۲۰۱۶ رخ داد و تنها ۷ ساعت طول کشید. در آن زمان امکان فعالیت در فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و ویمئو وجود نداشت.

آدرین شهباز (Adrian Shahbaz)، مدیر تحقیقات بخش فناوری و دموکراسی خانه آزادی (Freedom House)، گفت:

حادثه بالا برای اولین بار رخ نداده و به نظر نمی‌رسد آخرین آن‌ها نیز باشد.

شهباز افزود، مقامات ترکیه در طول چند سال گذشته به طور مرتب دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را در مناطق مختلف به دلایلی مختلفی مانند حملات تروریستی، رویدادهای سیاسی یا اعتراض شهروندان مسدود کرده‌اند. همچنین صدها هزار وبگاه به دلیل داشتن عقاید و اختلافات سیاسی متفاوت و بیان آن‌ها به صورت صریح، مسدود شدند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *