هشدار اف‌بی‌آی درباره هک شدن صدها هزار روتر توسط هکرهای روس

هشدار اف‌بی‌آی درباره هک شدن صدها هزار روتر توسط هکرهای روس

خبرگزاری رویترز از هک شدن صدها هزار روتر در شماری از کشورهای جهان خبر داده بود. متعاقب انتشار این خبر، پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) هشدار امنیتی داده است.

گفته می‌شود که هکرهای روس از این طریق قادر به قطع ارتباط این روترها با اینترنت بوده و همچنین می‌توانند به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی یابند.

تعداد دقیق روترهایی که توسط هکرهای روس هک شده‌اند، مشخص نیست. پلیس فدرال آمریکا از صدها هزار روتر سخن می‌گوید. روترهایی که هم مورد استفاده اداری بوده‌اند و هم توسط کاربران عادی اداره می‌شدند.

هشدار اف‌بی‌آی درباره هک شدن صدها هزار روتر توسط هکرهای روس

توصیه و هشدار امنیتی

مقامات ناظر بر امنیت سایبری آمریکا به کاربران این روترها توصیه کرده‌اند، روترهای خود را خاموش و روشن کرده و همچنین نرم‌افزار شرکت عرضه کننده این روترها را مجددا پیاده و به‌روزرسانی کنند.

موضوع هک این روترها به چند روز پیش بر می‌گردد. روز چهارشنبه ۲۳ مه دادگاه به اف‌بی‌آی اجازه داده بود یک وب‌سایت متعلق به هکرها را مسدود کند. هکرها بر آن بودند تا با بهره‌گرفتن از این وب‌سایت اطلاعاتی تحت عنوان راهنمای مربوط به استفاده از این روترها را در اختیار کاربران قرار دهند. پدیده‌ای که می‌توانست به از دست رفتن اطلاعات بیشتری منجر شود.

به‌رغم آنکه اف‌بی‌آی راه تماس از طریق این وب‌سایت را مسدود کرده‌، اما روترها کماکان به بدافزارها آلوده هستند و دسترسی به آن‌ها برای هکرها ممکن است. اکنون پلیس فدرال آمریکا با توصیه‌های امنیتی روز۲۵ مه خود بر آن است که امکان پاک شدن روترها از بدافزارها را فراهم آورده و رابطه هکرها با این روترها را قطع کند.

هک روترها در ۵۰ کشور

روترهایی که توسط هکرهای روس هک شده‌اند در بیش از ۵۰ کشور جهان قرار داشتند. خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که به نظر می‌رسد، هدف نخستین هکرها، دسترسی به اطلاعات اوکراین بوده است. اما موضوع تنها به اوکراین محدود نبوده و بسیاری از کشورهای دیگر را نیز در برمی‌گیرد.

وزارت دادگستری آمریکا بر این باور است که هکرهای یاد شده عضو گروهی به نام Sofacy بوده‌اند که به دولت روسیه پاسخگوست.

اعضای این گروه که همچنین با عناوین APT28 و Fancy Bear نیز از آن‌ها یاد می‌شود، مسئول هک بسیاری از سایت‌ها و روترها در جهان شناخته می‌شوند. از جمله هک سایت کمیته ملی دموکرات‌های آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ این کشور نیز به این گروه نسبت داده می‌شود.

پلیس فدرال آمریکا افزوده است که برخی از روترهایی که برای فروش به بازار عرضه شده‌اند، از پیش آلوده بوده‌اند. حال آنکه مقامات امنیتی آمریکا احتمال آلودگی روترهایی را منتفی می‌دانند که توسط شبکه‌های بزرگ خدمات اینترنتی اداره می‌شوند.

در عین حال پلیس آمریکا از صاحبان این روترها خواسته است، امکان هدایت از راه دور این روترها را موقتا مسدود کنند، رمز عبور خود را تغییر دهند و نرم‌افزار ناظر بر این روترها را به‌روزرسانی کنند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *